Начало Местен фокус Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти в Казанлък
10770
Икономика

Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти в Казанлък

Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти по време на 11-ата Национална среща на земеделските производители, която започна днес в Казанлъшките минерални бани. Форумът, организиран от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), беше открит от министъра на земеделието и храните Георги Тахов и председателя на Управителния съвет на Асоциацията Венцислав Върбанов.В дискусията за бъдещето на агрополитиката в ЕС с видеообръщения се включи комисарят по земеделие и храни на Европейската комисия Кристоф Хансен, който посочи, че това е едно от ключовите земеделски събития в България.

| 05 Март 2025, 21:02 ч.
Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти в Казанлък
Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти в Казанлък
Снимка © Ралица Стефанова

Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти по време на 11-ата Национална среща на земеделските производители, която започна днес в Казанлъшките минерални бани. Форумът, организиран от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), беше открит от министъра на земеделието и храните Георги Тахов и председателя на Управителния съвет на Асоциацията Венцислав Върбанов. 

В Александровска болница организират Ден на отворените врати в Клиниката по п

В хода на полицейска операция за контрол на пътното движение за времето от 3-

Редица събития са подготвени в област Враца по повод Седмицата на гората. Про

Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази м

Толсистемата може да дисциплинира водачите, каза пред журналисти в кулоарите

В дискусията за бъдещето на агрополитиката в ЕС с видеообръщения се включи комисарят по земеделие и храни на Европейската комисия Кристоф Хансен, който посочи, че това е едно от ключовите земеделски събития в България. Той представи накратко Визията за земеделието и храните на Европейската комисия (ЕК). „Нашият агрохранителен сектор е високо ценен заради осигуряването на безопасна, достъпна и висококачествена храна за милиони европейци и искаме да остане такъв“, каза Хансен. По думите му Визията ще гарантира, че секторът ще остане привлекателен, конкурентоспособен и устойчив и през следващите години. Нашите политики трябва да бъдат прагматични и основани на диалог, за да сме сигурни, че могат да отговорят на предизвикателствата на съвременната реалност, посочи още Хансен и отбеляза, че отговорът на предизвикателствата трябва да бъде гъвкав и адаптиран към териториите според различните ситуации и нужди. Той обясни, че Визията се фокусира върху четири приоритетни области. Това са изграждане на привлекателен сектор, който осигурява справедлив стандарт на живот и създава нови възможности за доходи и на конкурентен и устойчив сектор, който да устои на глобалните предизвикателства. Цели се земеделието да бъде ориентиран към бъдещето сектор, който да работи ръка за ръка с природата, и който цени храните и кулинарните традиции и предлага справедливи условия за работа и живот в провинцията. 

Видео приветствие отправи и президентът на световната фермерска организация Арнолд Пуеч д`Алисак. Според него в представената от Хансен визия има много положителни елементи за земеделието. Той подчерта, че трудът на земеделците не бива да бъде заплащан под неговата себестойност. 

Гост на форума беше Марио Милушев от Главна дирекция “Земеделие и развитие на селските райони“ в ЕК, който представи някои от важните елементи във Визията на комисията. Излизаме с тази визия сега, защото в периода от последната реформа на общата селскостопанска политика до момента се сблъскахме с доста предизвикателства – световната геополитическа ситуация, структурните предизвикателства като намаляване на броя на стопанствата и застаряване на земеделските производители, както и зачестилите екстремни климатични събития, обясни той. „Тези нови обстоятелства, а и поуките, които извлякохме от прилагането на настоящата стратегия, изискват нов подход и нова визия за бъдещето“, каза Милушев и допълни, че тази необходимост се потвърждава и от европейските граждани. Селското стопанство е стратегически сектор за Европейския съюз, посочи той. По думите му Визията на ЕК за земеделието и храните не налага задължителни цели и крайни решения. „Решенията ще бъдат изработени заедно с тези, които са отговорни за тяхното изпълнение. Става дума за нов начин на работа, при който доверието и диалогът са централни“, каза той и подчерта, че е необходимо ангажирането на всички страни. Той коментира още, че занапред екологичното измерение няма да бъде разглеждано с предимство пред икономическото и социално измерение, а продоволственият суверенитет ще получи специално внимание. Ще бъдат наложени и специфични териториални подходи. „Идеята е да има повече възможности за фермерите да ползват адаптирани за техните нужди практики, да се облекчат малките и средни предприятия, да има по-лесен достъп до финансови инструменти и по-голяма гъвкавост при промяна на плановете“, каза Марио Милушев. 

Участник в дискусията беше и Снежана Благоева от Постоянното представителство на Република България в Брюксел, която представи настоящата визия на ЕС по отношение на Зеления пакт. Тя посочи, че за последните години подходът е станал част от всички политики на ЕС, включително и в селското стопанство, но, според резултатите, представени в Доклад на ЕК от януари т.г. резултатите от изпълнението на поставените цели не са особено задоволителни. В земеделието основната стратегия беше „От фермата до трапезата“, но в доклада няма особен напредък в прилагането на нейните цели - само два от седем основни индикатора имат достатъчно голям напредък, отбеляза Благоева. По думите в ЕК в момента има нов подход. Новата комисия разбра за негативните ефекти на зелената сделка върху икономическото развитие, включително и в сектора на земеделието и в момента има две големи промени, коментира тя. По думите в бъдещата визия на Комисията приоритет са диалогът и разбирателство, консултациите и съвместно взимане на решения преди поставяне на крайните цели. „В момента в центъра на всички политики, които разработва ЕК, стои конкурентоспособността, защото е очевидно, че европейската икономика губи своята конкурентоспособност“, посочи още Снежана Благоева. Съгласно приетия наскоро Компас на ЕС за възобновяване конкурентоспособността, определени мерки ще бъдат приложени в няколко области – иновации, декарбонизация, съчетана със запазване на индустрията, и намаляване на зависимостите на ЕС в стратегически области от външни доставчици. Ключов документ е и „Индустриалната сделка“, в която се говори за подкрепа на енергоемките отрасли, стимулиране на чистите технологии, повече кръгова икономика, обясни тя. По думите всичко това е подкрепено от усилието за опростяването, тъй като регулациите в ЕС са твърде сложни и това налага полагане на усилия в тази посока. По отношение на земеделието се предвиждат повече стимули и по-малко регулации по отношение на земеделските производители. Според Снежана Благоева Комисията не дава индикации, че отстъпва от целите си. Околната среда и климатът остават цели за ЕС, но това ще продължи по един разумен начин, запазвайки земеделското производство и гарантирайки продоволствената сигурност и конкурентоспособността, обобщи тя. 

„Аз заставам зад идеята сектор земеделие да си остане със своя единен бюджет, както е към момента“, коментира позицията си министърът на земеделието и храните Георги Тахов. Като министър ще държа да се запази структурата, която съществува към момента и ще отстоявам тази си позиция, категоричен беше той. 

Техника за снегопочистване вече работи на прохода Шипка, няма сигнали за падн

Всеотдайността и любовта към хората никога да не ни напускат, пожела на медиц

С колегите сме наясно, че тежките наследени проблеми, които имаме, не трябва

Акцент в следващия панел на днешната дискусия бяха инвестициите, а през утрешния ден предстои да бъде обсъдена подготовката за Кампания 2025, държавните помощи в сектора, устойчивото земеползване и ВЕИ инвестициите, новите ЕС регулации в екологичната и социална сфера и работната ръка в земеделието, както и тенденциите, перспективите и очаквания на зърнените пазари. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Паметна плоча "100 години Седмица на гората" бе открита в Ловеч от зам.-министъра на земеделието и храните инж. Стоян Тошев
Паметна плоча "100 години Седмица на гората" бе открита от заместник-министъра на земеделието и храните инж. Стоян Тошев в Ловеч по време на официалното отбелязване на празника. Тя ...
В Троян и селата Орешак и Черни Осъм започва обновяване и модернизиране на уличното осветление по проект на стойност над 1 млн. лева
В Троян и селата Орешак и Черни Осъм започва обновяване и модернизиране на уличното осветление по проект на обща стойност 1 036 517 лева. Това съобщи на пресконференция инж. Никола ...
Турски гражданин получи четири години затвор за трафик на кокаин през "Капитан Андреево"
Турски гражданин се призна за виновен и получи наказание от четири години затвор и глоба от 80 хил. лева за контрабандата през Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андр ...
Близки на родилка, загубила бебето си при раждане в Ямбол, настояват за разследване за лекарка грешка
Близки на 33-годишна родилка, загубила бебето си при раждане в частната болница „Св. Йоан Рилски“ в Ямбол, настояват за разследване за лекарска грешка. В момента жената ...
Младежки превантивен център беше създаден в Силистра
Девет младежи на възраст между 12 и 17 години са първите доброволци и основатели на Младежки превантивен център (МПЦ) в Силистра. Той е създаден по проекта „Свят, в който ням ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
При катастрофи в страната за изминалото денонощие са пострадали 12 души
При катастрофи в страната за изминалото денонощие са пострадали 12 души. Това съобщиха на сайта си от МВР. Тежките пътни инциденти са девет. Няма загинали. В София са регистрирани ...
Екипите на пожарната са реагирали на 96 сигнала за произшествия в страната за последното денонощие
Екипите на пожарната са реагирали на 96 сигнала за произшествия в страната за последното денонощие. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населени ...
Преминаването през ГКПП „Станке Лисичково“ е през ограничен брой трасета заради цялостна реконструкция
На граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Станке Лисичково“ се извършва цялостна реконструкция. Във връзка с ремонтната дейност преминаването през пункта се из ...
Очаква се парламентът да изслуша премиера, министри и ДАНС във връзка със завод за барут в Смядово, според програмата на НС
Очаква се парламентът да изслуша премиера Росен Желязков, министъра на отбраната Атанас Запрянов, министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов и председателя на Държавната аг ...
Президентът Лех Качински и представители на полския елит загиват в самолетна катастрофа преди 15 години край Смоленск
Самолетът на полския президент Ту-154М, изпълняващ полет от Варшава за Смоленск, Русия, се разбива при кацането си на руското летище на 10 април 2010 г. При катастрофата загиват 96 ...
Тикер в 07:36 ч.
При катастрофи в страната за изминалото денонощие са пострадали 12 души. Това съ ...
Начало Местен фокус
10770
Икономика

Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти в Казанлък

Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти по време на 11-ата Национална среща на земеделските производители, която започна днес в Казанлъшките минерални бани. Форумът, организиран от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), беше открит от министъра на земеделието и храните Георги Тахов и председателя на Управителния съвет на Асоциацията Венцислав Върбанов.В дискусията за бъдещето на агрополитиката в ЕС с видеообръщения се включи комисарят по земеделие и храни на Европейската комисия Кристоф Хансен, който посочи, че това е едно от ключовите земеделски събития в България.

| 05 Март 2025, 21:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти в Казанлък
Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти в Казанлък
Снимка © Ралица Стефанова

Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти по време на 11-ата Национална среща на земеделските производители, която започна днес в Казанлъшките минерални бани. Форумът, организиран от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), беше открит от министъра на земеделието и храните Георги Тахов и председателя на Управителния съвет на Асоциацията Венцислав Върбанов. 

В дискусията за бъдещето на агрополитиката в ЕС с видеообръщения се включи комисарят по земеделие и храни на Европейската комисия Кристоф Хансен, който посочи, че това е едно от ключовите земеделски събития в България. Той представи накратко Визията за земеделието и храните на Европейската комисия (ЕК). „Нашият агрохранителен сектор е високо ценен заради осигуряването на безопасна, достъпна и висококачествена храна за милиони европейци и искаме да остане такъв“, каза Хансен. По думите му Визията ще гарантира, че секторът ще остане привлекателен, конкурентоспособен и устойчив и през следващите години. Нашите политики трябва да бъдат прагматични и основани на диалог, за да сме сигурни, че могат да отговорят на предизвикателствата на съвременната реалност, посочи още Хансен и отбеляза, че отговорът на предизвикателствата трябва да бъде гъвкав и адаптиран към териториите според различните ситуации и нужди. Той обясни, че Визията се фокусира върху четири приоритетни области. Това са изграждане на привлекателен сектор, който осигурява справедлив стандарт на живот и създава нови възможности за доходи и на конкурентен и устойчив сектор, който да устои на глобалните предизвикателства. Цели се земеделието да бъде ориентиран към бъдещето сектор, който да работи ръка за ръка с природата, и който цени храните и кулинарните традиции и предлага справедливи условия за работа и живот в провинцията. 

Видео приветствие отправи и президентът на световната фермерска организация Арнолд Пуеч д`Алисак. Според него в представената от Хансен визия има много положителни елементи за земеделието. Той подчерта, че трудът на земеделците не бива да бъде заплащан под неговата себестойност. 

Гост на форума беше Марио Милушев от Главна дирекция “Земеделие и развитие на селските райони“ в ЕК, който представи някои от важните елементи във Визията на комисията. Излизаме с тази визия сега, защото в периода от последната реформа на общата селскостопанска политика до момента се сблъскахме с доста предизвикателства – световната геополитическа ситуация, структурните предизвикателства като намаляване на броя на стопанствата и застаряване на земеделските производители, както и зачестилите екстремни климатични събития, обясни той. „Тези нови обстоятелства, а и поуките, които извлякохме от прилагането на настоящата стратегия, изискват нов подход и нова визия за бъдещето“, каза Милушев и допълни, че тази необходимост се потвърждава и от европейските граждани. Селското стопанство е стратегически сектор за Европейския съюз, посочи той. По думите му Визията на ЕК за земеделието и храните не налага задължителни цели и крайни решения. „Решенията ще бъдат изработени заедно с тези, които са отговорни за тяхното изпълнение. Става дума за нов начин на работа, при който доверието и диалогът са централни“, каза той и подчерта, че е необходимо ангажирането на всички страни. Той коментира още, че занапред екологичното измерение няма да бъде разглеждано с предимство пред икономическото и социално измерение, а продоволственият суверенитет ще получи специално внимание. Ще бъдат наложени и специфични териториални подходи. „Идеята е да има повече възможности за фермерите да ползват адаптирани за техните нужди практики, да се облекчат малките и средни предприятия, да има по-лесен достъп до финансови инструменти и по-голяма гъвкавост при промяна на плановете“, каза Марио Милушев. 

Участник в дискусията беше и Снежана Благоева от Постоянното представителство на Република България в Брюксел, която представи настоящата визия на ЕС по отношение на Зеления пакт. Тя посочи, че за последните години подходът е станал част от всички политики на ЕС, включително и в селското стопанство, но, според резултатите, представени в Доклад на ЕК от януари т.г. резултатите от изпълнението на поставените цели не са особено задоволителни. В земеделието основната стратегия беше „От фермата до трапезата“, но в доклада няма особен напредък в прилагането на нейните цели - само два от седем основни индикатора имат достатъчно голям напредък, отбеляза Благоева. По думите в ЕК в момента има нов подход. Новата комисия разбра за негативните ефекти на зелената сделка върху икономическото развитие, включително и в сектора на земеделието и в момента има две големи промени, коментира тя. По думите в бъдещата визия на Комисията приоритет са диалогът и разбирателство, консултациите и съвместно взимане на решения преди поставяне на крайните цели. „В момента в центъра на всички политики, които разработва ЕК, стои конкурентоспособността, защото е очевидно, че европейската икономика губи своята конкурентоспособност“, посочи още Снежана Благоева. Съгласно приетия наскоро Компас на ЕС за възобновяване конкурентоспособността, определени мерки ще бъдат приложени в няколко области – иновации, декарбонизация, съчетана със запазване на индустрията, и намаляване на зависимостите на ЕС в стратегически области от външни доставчици. Ключов документ е и „Индустриалната сделка“, в която се говори за подкрепа на енергоемките отрасли, стимулиране на чистите технологии, повече кръгова икономика, обясни тя. По думите всичко това е подкрепено от усилието за опростяването, тъй като регулациите в ЕС са твърде сложни и това налага полагане на усилия в тази посока. По отношение на земеделието се предвиждат повече стимули и по-малко регулации по отношение на земеделските производители. Според Снежана Благоева Комисията не дава индикации, че отстъпва от целите си. Околната среда и климатът остават цели за ЕС, но това ще продължи по един разумен начин, запазвайки земеделското производство и гарантирайки продоволствената сигурност и конкурентоспособността, обобщи тя. 

„Аз заставам зад идеята сектор земеделие да си остане със своя единен бюджет, както е към момента“, коментира позицията си министърът на земеделието и храните Георги Тахов. Като министър ще държа да се запази структурата, която съществува към момента и ще отстоявам тази си позиция, категоричен беше той. 

Акцент в следващия панел на днешната дискусия бяха инвестициите, а през утрешния ден предстои да бъде обсъдена подготовката за Кампания 2025, държавните помощи в сектора, устойчивото земеползване и ВЕИ инвестициите, новите ЕС регулации в екологичната и социална сфера и работната ръка в земеделието, както и тенденциите, перспективите и очаквания на зърнените пазари. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Паметна плоча "100 години Седмица на гората" бе открита в Ловеч от зам.-министъра на земеделието и храните инж. Стоян Тошев
В Троян и селата Орешак и Черни Осъм започва обновяване и модернизиране на уличното осветление по проект на стойност над 1 млн. лева
Турски гражданин получи четири години затвор за трафик на кокаин през "Капитан Андреево"
Близки на родилка, загубила бебето си при раждане в Ямбол, настояват за разследване за лекарка грешка
Младежки превантивен център беше създаден в Силистра
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
При катастрофи в страната за изминалото денонощие са пострадали 12 души
Основна линия
Екипите на пожарната са реагирали на 96 сигнала за произшествия в страната за последното денонощие
Местен фокус
Преминаването през ГКПП „Станке Лисичково“ е през ограничен брой трасета заради цялостна реконструкция
Местен фокус
Очаква се парламентът да изслуша премиера, министри и ДАНС във връзка със завод за барут в Смядово, според програмата на НС
В детайли
Президентът Лех Качински и представители на полския елит загиват в самолетна катастрофа преди 15 години край Смоленск
Сфера
В близо двучасов разговор за Гунди и Трифон Иванов се превърна представянето на две биографични книги за тях във Велико Търново
В детайли
Становище с неодобрението си към измененията в Закона за енергията от възобновяеми източници изпратиха от сдружение "Бялата лястовица"
На преден план
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
Основна линия
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
Сфера
В Перник полицията работи по престъпленията с животни, както би работила по всяко едно друго престъпление, каза говорителят на ОД на МВР
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.